Logo drosophila

Adaptační kurz spolku Drosophila

Vítáme tě na stránkách adaptačního kurzu našeho spolku, který pořádáme již dvanáctým rokem. Koná se od 21. do 24. září 2023.

Na tento kurz bychom tě rádi pozvali, ať už budeš studovat prezenčně, nebo kombinovaně. Poznáš zde své spolužáky, se kterými budeš prožívat následující roky. Předejdeš tak dlouhému otrkávání v průběhu výuky. Zároveň se ti představí kolegové z vyšších ročníků, což se bude během studia nezřídkakdy hodit. Seznámíš se také s některými z vyučujících a dozvíš se mnoho věcí, které ti pomohou v začátcích studia. Zároveň se nemusíš bát, že půjde o příliš formální akci. Můžeme ti slíbit, že si společných několik dnů v Dolních Věstonicích a okolí zkrátka užiješ.

Abychom tě přesvědčili, že stojí za to se kurzu zúčastnit, shromáždili jsme pro vás ohlasy z minulých ročníků. Když budeš jen trochu váhat, můžeš si pročíst sekci proč nejet. Najdeš tu i důležité organizační informace a přihlášku. A rozhodně se nám neboj napsat.

Najdeš nás také na facebooku a instagramu, kde rádi odpovíme na vše ohledně adapťáku, ale také vše o studiu jednotlivých oborů na Pedagogické fakultě UK.

Proč nejet na adapťák?

V předchozích letech jsme se vašich kolegů ptali, proč na adapťák nechtěli. Protože jsme rádi za každého „adaptujícího se“, snažíme se zde ty nejčastější důvody vyvrátit

→ Nikoho tam nebudu znát

Z toho mělo strach mnoho vašich předchůdců, není se však čeho bát. Adaptační kurz je zároveň kurzem seznamovacím: Poznáš tu své budoucí spolužáky, starší kolegy i některé z vyučujících. To možná snadněji, než když je poprvé potkáš v prostorách fakulty. Přátelství vzniklá na adapťáku leckdy přetrvávají ještě dlouhou dobu.

→ Uvažuji o adapťáku jiného oboru

Adapťák Drosophily (dříve KBES) má už dlouhou tradici a každoročně na něj jezdí přes 25 prváků, takže tu s jistotou potkáš spolužáky se svou kombinací dvouoborů. Různé studijní kombinace mají i starší kolegové, kteří ti samozřejmě rádi zodpoví i dotazy mimo rámec tvého oboru.

→ Radši se budu učit, zkoušky jsou už za chvíli

První zkouškové rozhodně nebude snadné a je moudré přípravu nepodceňovat. Jistě se ale hodí znát z čeho se učit, kde sehnat studijní materiály, jak přistupovat k jednotlivým vyučujícím… To všechno se dozvíš právě na adaptačním kurzu. Připravuje ho tým tvých starších kolegů, kteří vědí, jak to na katedře chodí a pomohou ti úspěšně vkročit do studia.

→ Je to moc daleko

Je pravda, že cesta z Prahy zabere několik hodin. Jsme však přesvědčeni, že její cíl za to stojí. Navíc, samotný program kurzu začíná ještě před nasednutím do vlaku, takže i cestování může být příjemným zážitkem.

→ Je to moc drahé

Cena adaptačního kurzu je 2 000 Kč. Za ty peníze by se dalo koupit 75 piv na drosophilím večírku, 300 obyčejných lízátek, 4 určovací příručky ptáků, nebo 2 přihlášky na Univerzitu Karlovu. Věříme ale, že pokud tyto finance využijete na zaplacení adapťáku, nebudou to zbytečně vynaložené prostředky. Tři dny strávené v Dolních Věstonicích budou plné ozkoušeného programu, večerního veselí a biologického poznávání.

→ Jsem introvert a nerad(a) se seznamuji

Takových s námi už jelo mnoho a nakonec se vraceli z kurzu spokojení. Vše v programu je dobrovolné, nikdo vás nebude do ničeho nutit.

Důležité informace

→ Odjezd a návrat

Doprava je zajištěná vlakem. Sejdeme se ve čtvrtek 21. září 2023 na Hlavním nádraží v Praze (přesný čas a místo ještě upřesníme). Očekávaný návrat do Prahy je v neděli 24. září odpoledne, opět na Hlavní nádraží.

→ Ubytování a stravování

Ubytováni budeme na ubytovně ZŠ Dolních Věstonic. K dispozici budou vícelůžkové pokoje (ovšem bez peřin, polštářů a povlečení – budete tedy potřebovat vlastní spacák).

Stravování je ve vlastní režii. Můžeš si zabalit vlastní zásoby (zvolit jednodušší a odolné jídlo bude nejvhodnější). V Dolních Věstonicích pak lze využít menšího obchodu (otevřeno pouze dopoledne) či několika hospod. V ubytovně budeme moci užívat skromnou kuchyňku s rychlovarnou konvicí, mikrovlnkou, dvěma lednicemi a běžným nádobím. Je ale dobré mít alespoň vlastní hrnek (např. plecháč). Decentní množství kvalitního vína a burčáku od místního vinaře zajistí organizátoři. 

→ Kolik mě to bude stát?

Cena za celý kurz (včetně ubytování a dopravy) je 2 000 Kč. Z toho 1 000 Kč je záloha (bohužel pokud nepojedeš záloha propadá, leda když seženeš náhradníka), která se platí předem na číslo účtu: 4233619013/0800 (na účtu musí být do 14 dnů od přihlášení, jinak tvé místo propadá dalším zájemcům), zbylých 1 000 Kč vybereme ve vlaku cestou do Věstonic. Také všem účastníkům adapťáku nabízíme upomínkové tričko, které v případě zájmu stojí 250 Kč.

→ Co si vzít s sebou?
Věci si sbal do krosny či batohu se dvěma popruhy. Vezmi si občanský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny a studentský průkaz, spacák, přezůvky, potřeby osobní hygieny, kelímek nebo plecháček, šátek, zápisník a psací potřeby. Zvlášť kvůli biologicky zaměřenému výletu si vezmi pevnou obuvpřírodě blízké oblečení (které se může zmazat), pláštěnku či nepromokavou bundu (podle počasí), případně menší batůžek na výlety.

Pokud na něco hraješ, neváhej! Velmi vítány jsou kytary i jakékoli další hudební nástroje, stejně jako zpěvníky. Pokud hraješ na klávesy, neboj se ozvat a my je zařídíme.

Pokud jsmě tě přesvědčili na kurz jet (v což pevně doufáme!), zašli nám prosím přihlášku přes formulář níže.

Kdyby jsi měl/a problémy s vyplněním formuláře, zkus si ho otevřít ve forms (klikneš ve formuláři na „přepnout účet“ nebo „přihlásit se“, formulář ti vyjede na jiné stránce), nebo ho zkus vyplnit na počítači. Pokud by ani to nepomohlo, neváhej nám psát na spolek.drosophila@gmail.com a všechno vyřešíme!

Ohlasy studentů z minulých ročníků

„Ahoj, jmenuji se Káťa a strávila jsem krásné tři dny na ,,Bioseznamováku“ v Dolních Věstonicích. Vezu si odtud spoustu skvělých zážitků. Program, který zahrnoval nespočetně her, výšlap na zdejší Děvičky, zpívání a tancování, večerní překvapení, ochutnávku (velkou) vín, mi umožnil poznat mé nové spolužáky, ale také lidi z vyšších ročníků neboli ,,Mazáky“. Ti nám předali několik potřebných informací co se studia týče, ale nezůstali jsme jen u studia. Smíchu bylo také dost, někdy až příliš.
Jsem moc ráda, že jsem tento seznamovák absolvovala a mohla tak poznat partu skvělých lidí! „

– Kateřina Kosková, biologie-výchova ke zdraví (adapťák 2019)

„Myslím, že adaptační kurz s katedrou biologie byl nejlepší způsob, jak začít své studium u nás na fakultě. Člověk se sice vydá mezi neznámé lidi, ale získá tak skvělé nové přátele, zkušenosti a také cenné informace o dění na škole a o budoucích učitelích. Proto vřele doporučuji!“

– Katka Havránková, biologie-výchova ke zdraví (adapťák 2016)

„Seznamovák byl pro mě skvělý zážitek! Vždycky jsem slyšela, že seznamováky jsou jen jedna velká chlastačka a přes den není do čeho píchnout. Přesto jsem si řekla, že pojedu a opak byl pravdou. Čekal nás supr program. Hráli jsme si, prošli okolí, dozvěděli se něco důležitého o katedře a jak zvládnout prvotní šok z vejšky. Na těchhle pár dní budu vzpomínat jako na nejlepší možný začátek studia na peďáku. :-)“

– Viola Řeřábková, biologie-výchova ke zdraví (adapťák 2015)

„Jet či nejet? Tuto otázku jsem si položila i já, ale díky doporučení od starších ročníků jsem si s tím nemusela lámat hlavu moc dlouho. Tím, že jsem se zúčastnila adapťáku jsem poznala spolužáky ještě před tím, než začala škola, což je dost výhodné, protože jdeš do něčeho nového s kupou lidí co jsou na tom stejně a můžete si navzájem pomoci. Na nic nejsi sám. Taky jsem se seznámila s lidmi ze starších ročníků, což se také hodí, protože ti poví, jak to ve škole chodí, jací jsou kantoři a třeba i jak či kde sehnat materiály ke zkouškám. Na adapťáku je taky jistota dobré nálady a spousta kvalitních zážitků. Jeď a uvidíš, že si to užiješ stejně jako my!“

— Verča Benáková, biologie-tělocvik (adapťák 2014)

„Stále váháte, jestli jet na adapťák, nebo radši ne? Druhou možnost bych vám rozhodně nedoporučoval, raději udělejte první krok k úspěšnému studiu a zařazení do přátelského kolektivu katedry biologie na našem adaptačním kurzu! Rozhodně nebudete litovat a odnesete si s sebou mnoho úžasných, nezapomenutelných zážitků, ale hlavně nových přátel a rad do budoucna! Adapťák je doopravdy dobře organizovaný a kolektiv opravdu rychle stmelí dohromady, a přitom vše probíhá nenuceně a s klidem, a i přes veškeré aktivity a množství lidí máte stále prostor i čas sami pro sebe. Mimo jiné se můžete seznámit s částí budoucích lektorů mimo akademickou půdu, což se rozhodně hodí a vnáší to do dalšího studia jiné světlo. Jestli chcete skloubit užitečné se zábavou, tak si rozhodně uvolněte místo v kalendáři a přijeďte! Mohu jen doporučit!“

— Dan Brabenec, biologie-chemie (adapťák 2014)

„Adapťák s katedrou biologie je rozhodně akce, na kterou se vyplatí vyrazit. Chlapci a děvčata z vyšších ročníků dělají všechno pro to, aby se na adapťák dalo dlouho vzpomínat, a daří se jim to. Na adapťáku najdete srandu, přátele a k tomu jako bonus spoustu informací ohledně studia, které se vám hodí ať už jste na oboru biologie, nebo jako já, chodíte na jiný obor a znáte květiny jen z prvouky.

— Albert Němec, angličtina-hudební výchova

„Co mám společného s biologií? Nic! Ale nemohla jsem na žádný jiný seznamovák a souhrou náhod jsem se dostala sem. Ač by to o mě asi většina lidí neřekla, uvnitř jsem introvert a mám strach z lidí, ale ráda zpívám a poznat nové lidi není nikdy na škodu, říkali. Věřte mi, že on si Vás nějaký více extrovertní člověk nakonec stejně adoptuje. Skvěle jsem si to užila, můžu vyprávět vtipné historky ještě na vánoce a jako bonus na fakultě poznávám mnoho tváří. Díky adapťáku jsem našla lidi, jejichž zásluhou nesedím doma na zadku a mám pořád co dělat. Rozhodně jeďte!“

– Kateřina Hedvika Smetanová, chemie-matematika (adapťák 2018)

Adaptační kurz organizuje spolek Drosophila.

Chcete se nás na něco zeptat?